Regionální pracoviště Východní Čechy >> Aktuality >> Loučení s ptáky v národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník

Loučení s ptáky v národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník

Loučení s ptáky v národní přírodní rezervaci Bohdanečský rybník

29.10.2018

Tradičně ve státní svátek 28. října se i letos konal výlov Bohdanečského rybníka a u této příležitosti i akce "Loučení s ptáky na Bohdanči".

Letos si Matka příroda řekla, že nás - organizátory - řádně prověří po psychické i fyzické stránce a tak připravila počasí, jaké zde nemělo dosud obdoby: maximálně 4oC, zvláště na otevřených místech až silný vítr, který během dne ještě zesiloval, a hlavně - neustálý, tu slabší, tu silnější déšť. Lze snad hrdě říci, že jsme v této zkoušce obstáli. Nikdo neopustil předčasně své stanoviště, všichni jsme vydrželi až do konce.
Pro nepřízeň počasí přišlo méně návštěvníků, i tak se počítali na stovky. Také ptáci trochu v zimě umdlévali, ale nakonec se jich chytilo do několika linií nárazových sítí 22 jedinců v 6 druzích. Svou odměnu jsme dostali, tak jak to má být, až na konci. Již při stahování poslední linie sítí se do poslední sítě chytil 23. pták a byla jím bekasína otavní! Je to jistě symbolické, neboť byla původní státní rezervace Bohdanečský rybník (nyní stejnojmenná NPR) vyhlášena k ochraně především bahňáků. Žádná fotografie, ani popis se nemůže vyrovnat kráse tohoto zvířete, pokud ho vidíte zblízka, v plné síle, nádherně opeřeného. K dokonalé kráse si vystačí s kombinací 3 základních barev - bílé, hnědé a žluté. Její výborná kondice dosvědčila kvalitu této v  podzimní čas významné tahové zastávky.

Bohdanečský rybník_loučeni s ptákyBohdanečský rybník_loučeni s ptákyBohdanečský rybník_loučeni s ptákyBohdanečský rybník_loučeni s ptáky__28_10_2018_59Bohdanečský rybník_loučeni s ptáky

společne_panorama

 

Regionální pracoviště Východní Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt