Regionální pracoviště Východní Čechy >> Aktuality >> Brigáda v přírodní památce Na Plachtě

Brigáda v přírodní památce Na Plachtě

Brigáda v přírodní památce Na Plachtě

5.11.2018

Z každoročních jarních a podzimních brigád v přírodní památce Na Plachtě v Hradci Králové se už stala veřejností vyhledávaná tradice. Kosení, vyhrabávání stařiny, hloubení tůní pro vodní živočichy či naopak údržba holých vyprahlých písčitých ploch pro hnízdění samotářských včel - to vše zde patří už po mnoho let k takřka rutinním úkolům dětí i dospělých.

Cílem akce jsou nejen zmíněné zásahy, ale i seznámit veřejnost s ochranou přírody, ukázat různé typy obvyklých i méně obvyklých zásahů a vysvětlit význam metod, které jsou považovány za drastické (např. ořez stromů jenž napomáhá tvorbě dutin, rozrušování a strhávání drnu…).

Během letošní deštivé brigády 3. listopadu přibyla navíc první symbolická výsadba zoostromu. Zoostromy, většinou nějakým způsobem poškozené, oslabené nebo deformované dřeviny s odumřelými částmi kmene, s mízotoky, prasklinami a dutinami, představují atraktivní stanoviště pro velké množství živočichů, především bezobratlých, k úkrytu a hnízdění jsou využívány i netopýry a ptáky.

Takovéto stromy byly dříve běžnou součástí krajiny. Ladovy obrázky s hlavatými vrbami jsou archetypem zmizelé venkovské krajiny našich pra-prababiček. Romanticky deformované stromy rádi zobrazovali malíři 19. století.

Budoucí zoostrom, asi dvoumetrovou lípu, vypěstoval MUDr. Jiří Zajíc ve své lesní školce a zasadil jej čerstvě zvolený náměstek primátora města Hradce Králové Mgr. Martin Hanousek. Nově vysazený strom bude postupně ošetřován takovým způsobem, aby brzy vytvořil dutiny a nabídl stanoviště širokému spektru živočichů. Vysazená lípa je prvním záměrně vysazeným zoostromem v České republice.

Akci zorganizovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, ZO ČSOP JARO Jaroměř a Česká společnost ornitologická ve spolupráci s přírodovědci Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Po výsadbě zoostromu se účastníci ještě prošli po lokalitě, podívali se, kde pracovali ostatní a pozorovali vliv pastvy exmoorských koní na území přírodní památky.

 

Brigáda v přírodní památce Na PlachtěBrigáda v přírodní památce Na PlachtěBrigáda v přírodní památce Na Plachtě

 

 

Regionální pracoviště Východní Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt