Regionální pracoviště Východní Čechy >> Aktuality >> 700 let Nasavrk, 90 odrůd jablek a 20 odrůd hrušek

700 let Nasavrk, 90 odrůd jablek a 20 odrůd hrušek

700 let Nasavrk, 90 odrůd jablek a 20 odrůd hrušek

26.9.2018

Město Nasavrky, ve kterém sídlí Správa CHKO Železné hory, oslavilo o víkendu výročí 700 let od první písemné zmínky o Nasavrkách a také 10 let od ustanovení městem.

Správa CHKO ŽVýstava ovoceelezné hory připravila k této příležitosti výstavu ovoce, která je k vidění  v pracovních dnech do 5. 10. Lze na ní shlédnout  90 odrůd jablek a 20 odrůd hrušek. A to včetně těch vzácných, jako například Paloučata, Syrčata, Přeloučský šišák (jablka), nebo Tatarova či Německá národní bergamotka (hrušky).

V sobotu odpoledne pokračovaly oslavy mimo jiné i dobrodružnou stezkou pro děti. Ty na jednotlivých zastávkách místních spolků a organizací plnily úkoly, které prověřily jejich dovednosti a znalosti. Za jejich splnění dostávaly útržky mapy, která je posléze dovedla ke králi rozdávajícímu pamětní mince a sladké odměny. Stanoviště krále už tak můžeme prozradit, bylo v přírodní památce Kaštanka, sadu jedlých kaštanů úctyhodného stáří. Tradici jejich pěstování zde historicky založili Auerspergové. Oslavenec, město Nasavrky, má kaštanovník  i ve svém znaku.

Nasavrky oslava 700let

Regionální pracoviště Východní Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt